utorok 5. apríla 2011

Sobota plná úžasných zážitkov, alebo ako to pokračovalo


Ako to bolo s naším sobotným výletom do Nitry, konkrétne jeho prvou časťou, ste si už mohli čo-to prečítať i popozerať v predchádzajúcom príspevku.

To, čo nás ešte po vláčikovej výstave čakalo, ponúkam teraz:)


Hlavným programom sobotňajšieho dňa v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre bolo otvorenie návštevníckej sezóny pre tento rok.Bola otvorená a sprístupnená "stará" škola.

V jej ľavej časti boli zariadené dve triedy v duchu doby, z ktorej škola pochádzala a kabinet učiteľa.

V pravej časti boli expozície starých učebných pomôcok, starých hračiek a hlavolamov a učebných pomôcok určených na výučbu biológie.


Nádhera!

Milujem staré filmy zo školského prostredia, takže som si prišla na svoje. A nielen ja, naša prváčka sa vyjadrila, že by s tou svojou terajšou, modernou triedou menila hneď:)


Autorom neunikol žiaden detail. Nechýbal ani prút na katedre:)V pravom dolnom rohu ľavého obrázku je stále funkčný školský rozhlas.


Z expozície starých učebných pomôcok


Výstava starých hračiek a hlavolamov našťastie opäť nepatrila k tým "Nedotýkajte sa vystavených exponátov" a tak sme skúšali, čo sa len dalo:)Zo školy sme sa presunuli do areálu, kde sú vytvorené stále expozície.

Tu konkrétne hasičské autá aj s uniformou.


Staré traktory a iné mechanizmy používané v poľnohospodárstve.


Ale aj novodobejšie zaujali:)V jednom z ďalších areálov sme natrafili na ukážky rôznych remesiel, ktoré súvisia s poľnohospodárstvom.


Maľovaný kalendár vinohradníka.


Stretnutie s typickým vinohradníckym párom nezažijete každý deň:)Malý mix z ostatných remesiel


Verili by ste, že takto perfektne vybavené laboratórium prináleží cukrovarníctvu?A samozrejme, neodmysliteľná súčasť takmer každého výletu:)Človek by ani nepovedal, že sa toho toľko zmestí do jednodňového výletu:)

A večer deti zapadli do postieľok bez jediného slovíčka:)

9 komentárov:

 1. Gábi, to muselo být úžasný, a děti museli spát jak beránci. :D Fakt krásně udělaná expozice, hrozně se mi líbí ta škola, dýchá z ní taková krásná atmosféra. Jako malá jsem si hrála u babičky s takovou tou zarámovanou tabulkou, u které byla na provázku uvázaná houbička a křída...tak jsem si krásně zavzpomínala na babičku z Valašska...Pěkný den. Peťa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Gabika uzasne...deti si to urcite uzili je super ze sa toho mohli aj dotykat..vtedy to naberie uplne iny smer...okrem toho ze vidia aj citia..hmatom :)
  A pri tej laboratornej fotke :) som sa pozastavila....cakala som ze je to zakulisie lekarne kde sa miesaju lieky a tam sa miesaju dobrotky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Gábinko, nádhera! Miluju takový výlety, jen kdyby bylo víc času. Děti mám nepoměrně větší, ale pořád si to umíme užít.
  Pohodové dny, moc zdravím všechny u vás.
  Helena

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Gabi perfektna sobota plna zaziztkov nie len pre deti. Super. Prajem vela takychto spolocnych dni. j.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Gabi, úžasný výlet!!! Hned bych jela s váma!!!:))) Mějte se krásně!! Radka

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Gabinko, to jste meli opravdu krasny den. Taky mam tyto druhy "atrakci" rada, poucne i pro nas dospelaky a hrave pro nase deti. Mejte se fajn, Katerina

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Gabi, ta stará škola dostala aj mňa! A maľovaný kalendár vinohradníka. Krásne a vidno, že ste si všetko parádne užili :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Gabi ďakujem, si skvelá sprievokyňa. Pekne ste si to užili!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Peti, dík:) My berieme fotky rodičom a styrým rodičom, aby zaspomínali:)

  Zuzi, my to tiež oceňujeme, keď si niečo môžeme "okukať" aj hmatom, veď kedysi sme si to nemohli dovoliť hádam na žiadnej výstave. Ale zas chápem, že niektoré starožitnosti sú v takom vetchom stave, že im ďalšie obchytkávanie nepridá, vtedy to rešpektujem a vysvetlíme to aj deťúchom. Dík, že si sa zastavila:)

  Helenka, je to super:) Deti rastú a my si robíme plány ako absolvovať takéto výlety čorať častejšie, veď môžbyť, že za pár rokov už nebudú maž záujem mať si s nami vyraziť... Hádam to nebude tak skoro:)

  Janka, ďakujeme pekne:)

  Radka, na budúce ti dáme vedieť:)

  Katarína, vďaka:) Je to fajn, keď si môžeme užiť nejakú príma akciu spolu:)

  Zuska, hej hej, bolo moooc fajn:)

  Ivetka, ďakujem:) To bolo milé:)

  Gabi

  OdpovedaťOdstrániť