streda 17. júla 2013

Začiatok prázdnin

Prázdniny sa nám rozbehli celkom čulo. 
Bolo to aj manželovou skoršou dovolenkou v práci, ktorej predchádzalo len zopár júlových dní a tie si teda naši rozšafníci užívali naplno, akoby to boli nie prvé, ale naopak, posledné dni ich voľna:)

Záhrada a dvor ožili, ja s mojím dosiaľ nevytvoreným vzťahom k šitiu som sa pokúsila o farebnú zástavkovú girlandu, nech to máme vonku také echt letno veselé a čuduj sa svete, podarila sa...:)
A ako vždy sa osvedčilo staré známe, že deti nepotrebujú predpripravené hračky, ale slobodu a voľnosť. A tak spojením preklápacej hojdačky a lana na šplhanie vznikla jedného dňa flotila, na ktorej Jakubko jasne naznačuje, ako bude pokračovať línia tohtoročných prázdnin - Plnou parou vpred:)
Príjemnú zábavu trochu narušila choroba našej už 9ročnej čuvačky Bely. Dostávala injekcie, lieky, ale ani po 3 týždňoch stále nie je v poriadku. Je to jej prvá vážna choroba, tak dúfame, že aj napriek vyššiemu veku to zvládne.

A zrazu nastal deň D, čuvačku nám na pár dní sľúbili postrážiť svokrovci a my sme vybehli spoznať ďalší krásny kút Slovenska:) 
Tentokrát to bola najmä motiváciou u Janky - Špania Dolina a jej okolie.
Špania Dolina je stará banícka obec, takže na našich turistických túlačkách sme natrafili aj na staré štôlne, na násypy kamenia, ktoré baníci vyfárali pri snahe vyťažiť vzácne kamene a tými násypmi zostala obec v doline, odtiaľ ten názov Špania dolina. 
Príroda je tam nádherná, úžasný pokoj, relax na jednotku. Vychodili sme sa do sýta (a nielen po schodoch do kostola, ktorých je presne 162:), deti na chalupe každý večer zapadli do postele  a snívali o malých lesných škriatkoch, ktorým v zamachnatených častiach pod stromami stavali mini domčeky:)
Jediné, čo sme nezažili a čo je nám fakt ľúto, bol banícky orloj, ktorý presne v deň, kedy sme dorazili vypadol z činnosti a hoci sme ho telepaticky tlačili a chodili ho kontrolovať celé 4 dni nenaskočil...:(

My sme hubári s úctou - huby obdivujeme, ale pre nedostatočnú znalosť nezbierame, len fotíme:)

V rámci spoznávania okolia sme si jeden deň rezervovali na Vlkolínec, v ktorom sme strávili pár dní pred 4 rokmi, Jakubko mal vtedy 1,5 a Rebi 4,5 roka, tak sme si chceli pripomenúť prostredie.
Obehli sme chalúpky, vybehli na kopec mrknúť výhľad na Ružomberok, dali turistickú prestávku na skale so stádom ovečiek za chrbtom a vypliešťali oči na moderného pastiera s mp3 na ušiach a šiltovkou na hlave:)
Vo Vlkolínci práve prebiehali aj remeselné dielničky, deti si maľovali prívesky, ja som vyskúšala tkanie na krosnách a spolu s Jakubkom sme si vytočili aj hlinenú mištičku na kruhu.

Ďalší výletný deň patril Donovalom.
Teda najmä rozprávkovej krajinke Pavla Dobšinského Habakukom, kde sa teda decká "vyřádili" poriadne.
Tu si okrem rozprávok hraných na javisku aj v jednotlivých chalúpkach, mohli deti za habakukovské zlatky a strieborniaky niečo kúpiť, užiť si nápadité ihrisko, pošmýkať sa na topánke vajca, ktoré sa vybralo na vandrovku a Rebi mala aj mini kurz tkania priamo so Zlatou priadkou:) 
Natrafili sme na múzeum starých lyží a sánok, júúúj, tam boli ale parádne kúsky!
Podvečer nás ešte zlákala lanovka na tom istom kopci a hoci sme na sedačkovú nenabrali odvahu, už aj v kabínkovej Rebeka prekonala samú seba (ona moc výšky nemusí) a užila si s nami výhľad z Novej Hole.

A tu je ešte zopár záberov z našich zastavení po ceste na dovolenku a z dovolenky: Bobi Ranč Nový Tekov, Vodný Mlyn Bohunice s netopierými mamičkami, ktoré pod krídlami schovávali svoje mini netopierie bábätká a Zvolenský zámok s pancierovým vlakom.Začiatok prázdnin sa nám celkom vydaril a ja dúfam, že aj ich zvyšok sa nám ponesie v podobnom zážitkovom duchu. I keď občas ani taká pohodka na záhrade nie je na zahodenie:)18 komentárov:

 1. Gabi, no krasne ste si to uzlili :) velke spomienky budu mat deturence :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jé, tomu říkám reportáž:-))
  Krásné letní útržky:-)
  Ajka

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Teda užívate si parádne!
  Dúfam, že aj my sa už pomaličky rozbehneme, čas rekonvalescencie by sa mal práve v týchto dňoch končiť.
  Užite si takto krásne aj zvyšok leta (a Bele želám skoré uzdravenie). :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Leti, no nech to nezakríkneme:) Veľa zdravíčka aj vám.

   Odstrániť
 4. Gábinko, tedy až na Belu (moc držím palce, aby byla brzy dravá!) si docela parádně užíváte! Závidím vám Vlkolínec, ještě jsem tam nebyla a moc bych chtěla :o)
  Pěkné dny, pa Helena

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jé, Vy jste se měli fajn. :o) Tolik aktivit jste zvládli. Mě by se taky líbilo malování přívěsků. Tak přeju, aby i další prázdninové dny byly tak parádní. A držím pěstičky Bele, ať je brzy v pořádku, holka chlupatá. ♥ J.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Gabi, krasna reportáž. Pripomenula si mi miesta, kde sme boli aj my minulý rok. Habakuky učarovali aj naším deťom.
  My sme už tiež po dovolenke, len som si ešte nenašla čas to napísať.
  Príjemné prázdninové dni.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak sa teda budem tešiť, Ajka, keď niečo zverejníš čosi o vašich túlačkách:)

   Odstrániť
 7. Milá Gabko ,moc jsi mě potěšila!Hned jsem běžela pro starou mapu a dívala jsem se kde jsem byla a kde ne!Kdysi jsme k Vám jezdili často i se skautama!Bylo tam parádně a mám nádherné vzpomínky!!!!Až zas někam pojedeš nafoť hodně foteček ráda zavzpomínám.Pa a díky Daja.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jéj, ty si zlatíčko:) No, budem sa snažiť, my zas pomaly uvažujeme preskúmavať aj vaše české končiny s deťmi, len teraz ten nápad s pasmi pre deti nás ešte zabrzdil, ale myslím, že už budúci rok, minimálne nejakú tú Moravu dáme:)

   Odstrániť
 8. Fúha - však ja som tvoj príspevok prehliadla ... a to
  čakám, že ako bolo na výlete ...
  Dočítala som a som unavená :))) Ale ste toho pochodili!
  Je super, že takéto výletovanie tvoje deťúrence baví.
  Naši sú už "príliš veľkí" na tento druh výletu :(
  Oni radšej "komerciu" typu kúpalisko s tobogánom ...

  A inak - nevytvorený vzťah k šitiu mám aj ja :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hihi, tak ťa to zmohlo?:)Áno, áno, ešte ich to baví, ale vždy to musíme podávať ako objavovanie veľkého prekvapka a tajomstva, lebo často krát cestou (strmšou a namáhavejšou)počujeme ponosy, ale keď už zdoláme cestu tak zatiaľ vždy prišla radosť a híkanie nad blahom turistiky:)
   Ale vidíš, orloj sme museli okuknúť cez net...:( Vždy sa nájde niečo, čo nevyjde na 100%.

   Odstrániť
 9. To je krása, měli jste pěkné zážitky, i když orloje je škoda,tak třeba příště a držte se- pěkné prázdniny

  OdpovedaťOdstrániť