pondelok 12. septembra 2011

Zemiaková brigáda

Tohtoročné jesenné radovánky sme zahájili v piatok poobede vyberaním zemiačikov na záhrade.

Hneď na začiatku musím povedať, že zeleninovej záhrade sa u nás nedostáva toľkej úcty v podobe priestoru či rozmanitosti druhov, ako by to možno k vidieckej záhrade prináležalo.
Zeleninová časť záhrady sa u nás prispôsobuje najmä deťom, tomu, čo majú najradšej a tak, aby si vedeli cez konkrétne plody zažívať celý cyklus od sadenia/siatia až po zber úrody.
Takže "vyzbrojení" potrebným náradím sme sa vybrali na objavovanie "pokladu":)


Pracovalo sa veľmi usilovne

A nachádzali sa aj prekvapká - zemiaková myš

Alebo malý zemiačik s dlhýýým korienkom na mega hrudke zeme

Zemiak alebo hrášok?:)

Malí gazdovia s veľkou úrodou

Slimáčik (ako) máčik na miske s malinami


P.S.: Možno ste zachytili, že kvalita fotiek jemne zaostáva, žiaľ, náš foťák je v karanténe a ten, čo máme požičaný to až tak neutiahne:)

13 komentárov:

 1. Fotky jsou super..a ta radost z práce...líbí se mi, když děti pomáhají.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ahoj Gábi, i taková úroda je dobrá, alespoň k tomu, že se děti doví, že brambory rostou v zemi a že se neurodí rovnou v obchodě. Tytam jsou časy školních bramborových brigád a sbírání brambor u babičky na poli. Snad budou mít naše děti také na co vzpomínat?! Krásné podzimní dny.
  Marcela

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Má milá, já tady vidím jinou kvalitu, než tu fotek. Tvoje děti si nebudou myslet, že brambory rostou v supermarketu... Jsi prostě máma s velkým M.
  Moc zdravím tebe i hospodáře! Helena

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Amelie, ďakujem:)

  Marcelinka, Helenka, vďaka, nuž veríme, že si niečo deťúchy odnesú do života čosi z toho nášho života:) Pozdravujem vás.

  Gabi

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Gábi, utáhne - neutáhne hodnota příběhu je zachycena a to je nejdůležitější, vidím, že si sbírání dětí náramně užily.
  Hezké dny
  Iva

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jéj Gabi, presne viem, akú mali decká zo zberu radosť. Pripomenula si mi našu letnú dovolenku u našich, ako si Adelka chodila vždy nazbierať do záhrady zeleninku, z ktorej babinka varila obed:-)A keď s dedkom doniesli čerstvé vajíčka od sliepok, júúú to bola radosť :-) Tvoja záhradka nemá chybu a robíš to super.
  PS: a vy ako škôlkujete? u nás je zatiaľ pohodiča.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Já milovala, když jsme u babičky kopali brambory. Teda záda jsem pak ještě dlouho necítila, ale bylo to fajn. Pak záda narovnat a tahat ty kýble do šopy, jaj, manuální práce je dobrá očista. Pár maličkých opláchnout a se solí, máslem a kyškou za odměnu na loupačku na véču. Nad takovou nebylo a není...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Krásny blog. Z fotiek priam sála pohodová pokojná atmosféra a rodinná radosť.
  Detičky si užili trochu "ozajstného života" :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ivi, dík:)

  Zuska, ďakujem:) Musím ťa len opraviť je to naša záhradka, nielen moja, za tú moju považujem najmä kvietkovú časť:))
  No škôlkovanie, Kubko pomaly zisťuje, že bez mamy je to tam na figu, tak nám deň po dni pribúdajú slzičky a ja sa mením na pokazenú platňu, čo stále dookola opakuje, že ho ľúbime, že sa budeme hrozitánsky po neho ponáhľať a že tam majú supernejšie hračky ako doma... A vy ste už zdraví?

  Jani, to je ako z Babičky od Němcovej:)
  Môj otec nemal vzťah k nejakým zážitkovým aktivitám v záhrade, tam sa proste makalo. Tak som si povedala, že u nás to bude presne naopak:)

  Letitia, dík za tvoje slová, si ma nimi vyburcovala ísť nakuknúť k tebe:) Sme podobne postihnuté blízkym vzťahom k tvoreniu (dokonca som tiež mala drôtikové obdobie, ale zrejme podstatne kratšie:)

  Všetkým vám príma deň Gabi:)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Gábi, krásná společná práce...

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ahoj Gabika !
  když se sklízí zemáky, tak by neměl chybět ohníček a malé brambůrky upečené v popelu. Jak to bylo u vás ?
  jinak senza brigáda :-)
  jaromila

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Kejt, dík:)

  Jaromilka, úha tak až také skvelé vyvrcholenie sme nemali, ale boli na večeru zemiaky varené v šupke s maslom a soľou:)

  Gabi

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Gábinko to je úroda. A jak dobré musí být zemáky přímo BIO kvalita. Určitě měli dětičky radost, že ti mohli pomoci. Přeji ti sluníčkové dny plné pohody. IVA

  OdpovedaťOdstrániť