piatok 12. marca 2010

Avokádo medzi nami

Priznám sa bez mučenia, že v experimentovaní s novými potravinami som veľmi opatrná. Rozmýšľam, či tomu bolo tak aj pred tým, než som mala deti. Asi áno.
Nebolo to inak ani s avokádom. Čosi som o ňom počula, sem tam ho zazrela v obchode, niečo si o ňom prečítala, ale stále som sa akosi nevedela odhodlať. Až nedávno. Nakupovala som s deťmi a tie si veľmi rady berú potraviny do rúk. Nie som z toho príliš nadšená, takže hľadám kompromisy. Patrí medzi ne aj možnosť nakladania ovocia do vozíka po vzájomnej dohode. Vieme však, ako tieto spoločné dohody s malými deťmi niekedy vyzerajú v praxi. A tak sa ocitlo jedno avokádo aj u nás.
Z množstva receptov dostupných na internete sa mi najviac pozdávala nátierka, ale žiadna konkrétna, tak som si z nich urobila akýsi "výcuc" a rozhodla sa pre vlastné prevedenie.

Takže, ingrediencie:
avokádo, vždy radšej mäkšie
syr, najlepšie roztierateľný
cesnak, ak pripravujete nátierku aj pre menšie deti, úplne stačí 1 strúčik pre chuť
smotanový jogurt, ale môže byť aj smotana
kvapka olivového oleja


Avokádo si rozkrojíme na polovicu a vyberieme kvôstku. Lyžicou vydlabeme dužinu, nastrúhame ju na najjemnejšom strúhadle, ale stačí ju aj popučiť vidličkou. Pridáme prelisovaný cesnak, syr - z nášho balenia to bol jeden obdĺžniček, polovicu až celý smotanový jogurt a 1-2 kvapky olivového oleja. Premiešame, podľa chuti posolíme alebo jemne okoreníme. Mne sa nezdalo potrebné, tak som už len natierala a zakričala:

"Detiiiiii raňajkyyyyyy!"
Chutilo veľmi preveľmi, takže už máme kúpené aj druhé avokádo, ktoré čaká na svoju príležitosť:))
A ja povzbudená chuťou nátierky aj nadšením našich krpcov, posúvam chválospev na avokádo v podobe jeho opisu aj vám.
Avokádo obsahuje veľa vitamínov, najbohatšie je na vitamín B1, B2 a E. Priaznivo vplýva na srdiečko, zúžené cievy a hoci by sa to vzhľadom na jeho mastnejšiu konzistenciu ani nezdalo, výrazne znižuje cholesterol v krvi.
A ešte som sa dočítala, že je vraj dobrým pomocníkom, ak máme problém zaspať. Nabudúce ho teda určite ponúknem našim krpcom radšej na večeru:))
Prídavok po mesiaci od uverejnenia blogu:
Avokádová nátierka sa u nás veľmi ujala. Dokonca až tak, že ju máme takmer pravidelne raz za týždeň. Stále tvrdím, že maslo ani iný tuk nie je na jej prípravu potrebný, sem tam pridám kúsoček cibuľky pokrájaný nadrobno, sem tam nejaké bylinky ak máme poruke - žerucha, pažítka,... a vynechávam ten olivový olej. A pozor! Ak nátierku skladujete, má tendenciu hnednúť ako surové zemiaky. Nezľaknite sa.
A ešte rada na záver. Ako zistíte, že avokádo, ktoré sa chystáte kúpiť je vhodné na nátierku? Skúste ním pohrkať. Ak v ňom "čľupká" kôstka ako keď pohrkáte surovým vajíčkom, je akurát.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára